Profilaktyka chorób układu krążenia

Profilaktyka chorób układu krążenia

59 8342281 wew.  320

Celem programu profilaktycznego jest:

• obniżenie o ok. 20 % zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia populacji objętej programem
  • zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia,
  • wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia,
  • promocja zdrowego stylu życia: niepalenia, prawidłowego odżywiania się, aktywności fizycznej.

W programie mogą wziąć udział osoby:

• będące w tym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50, 55 roku życia;
  • są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek);
  • u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia;
  • które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK także u innych świadczeniodawców.

Na czym polega program

Lekarz, do którego ubezpieczony jest zadeklarowany, przeprowadza wywiad z pacjentem oraz kieruje go na badania.

W ramach programu pacjentowi wykonuje się:

• pomiary ciśnienia tętniczego;
  • wyniki badań biochemicznych: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy, glukoza na czczo.

Na tej podstawie lekarz dokonuje oceny ryzyka chorób układu krążenia oraz wskazuje zalecenia dla pacjenta: edukację lub dalszą diagnostykę i leczenie w poradni specjalistycznej.

Zapraszamy  do Poradni Promocji Zdrowia SP ZOZ w Człuchowie, mieszczącej się w budynku szpitala, wejście do pogotowia, na pierwszym piętrze, gabinet Nr  2, w poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godz. 8.00-14.30, wtorek w godz. 11.00-17.30   nr tel. 59 8342281 wew.  320